Стаття призначена для аудиторії 18+

Ця стаття призначена лише для загальної інформації та не є заміною консультації спеціаліста. З усіх питань, пов’язаних зі здоров’ям, завжди консультуйтеся зі спеціалістами.

Гарячий, як пристрасть, солодкий, як поцілунок, ніжний і п'янкий, як обійми... Який він найсильніший афродизіак у світі? Чи можуть взагалі продукти, напої чи харчові добавки впливати на сексуальне бажання? І якщо так, то які?

Що таке афродизіак?

Про значення слова «афродизіак» говорить сам термін. Він прийшов до нас із давньогрецької мови й походить від імені богині кохання Афродіти.

Афродизіаки — це речовини, які стимулюють сексуальний потяг, збільшують бажання чи витривалість. У різні часи такі властивості приписували певним продуктам, ароматам, травам або народним зіллям, переважно дорогим, рідкісним та екзотичним. Ефективність більшості з них нічим не підтверджена, а деякі навіть можуть бути токсичними та небезпечними для здоров'я (наприклад, широко відома шпанська мушка).[1]

Які бувають афродизіаки?

Традиційно природними афродизіаками вважалися 5 типів продуктів:

 1. Гострі та вологі страви, наприклад, чилі або карі.
 2. Продукти, що за формою нагадують геніталії (устриці, кабачки, морква).
 3. Репродуктивні органи та яйця (ікра, пташині яйця, геніталії тварин).
 4. Дорогі та рідкісні продукти. Наприклад, трюфелі або картопля і какао, коли вони тільки-но з'явилися на території Європи.
 5. Красива та тактильно приємна їжа з яскравим смаком та ароматом (мед, полуниця, яблука).

Згодом списки натуральних «збудливих» речовин змінювалися, хоча багато переконань популярні й досі. До переліку екзотичних (і не дуже) продуктів приєдналися різноманітні харчові добавки (БАДи), екстракти та витяжки, які продаються в аптеках чи спеціалізованих магазинах. Але чи працюють вони?

Як діють афродизіаки?

У минулому вплив натуральних афродизіаків на статевий потяг науково не вивчався. Сьогодні ефективність багатьох продуктів, трав, спецій та інших речовин досліджували вчені. Було доведено, що їжа не має безпосереднього впливу на статеві органи.[2]

Але водночас не можна недооцінювати плацебо та силу навіювання. Смачні страви та сам процес спільного вживання їжі, особливо такої, яку ви та ваш партнер вважаєте чуттєвою, можуть навести на думки про секс.

Крім того, продукти, багаті на мінерали, вітаміни та інші корисні речовини, можуть позитивно впливати на організм, зокрема й на статеву систему. Деякі з них сприяють виробленню статевих гормонів та покращенню циркуляції крові. Наприклад, дехто відзначає користь амінокислоти під назвою L-аргінін для жіночого лібідо та чоловічого потягу. Вона міститься в гарбузі, волоських горіхах та яловичині й, надходячи до організму людини, перетворюється на оксид азоту, який може покращувати кровообіг.

Але водночас до різних БАДів і трав варто ставитися обережно. По-перше, багато з них не проходили клінічні випробування, а по-друге, вони можуть взаємодіяти з іншими препаратами або мати протипоказання. Тому, якщо ви вирішили вживати щось подібне, обов'язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

Продукти-афродизіаки для жінок

На статевий потяг жінки впливає фаза менструального циклу, рівень стресу на роботі, кількість сну та багато інших факторів. Іноді різка зміна лібідо свідчить про проблеми зі здоров'ям, тому краще звернутися до лікаря.

Харчування також важливе для підтримки жіночого здоров'я. Крім того, деякі дослідження виявили, що певні продукти впливають на статевий потяг. Не можна сказати, що вивчення було масштабним чи ретельним. Швидше воно дає основу для нових наукових пошуків.

Тож у яких продуктах міститься «афродизіак», а точніше — активні речовини, пов'язані з підвищенням жіночого лібідо та якістю сексуального життя?

 1. Мака, або перуанський женьшень — солодкий екзотичний коренеплід.
 2. Шафран.
 3. Червоне вино (але в помірній кількості, оскільки велика доза алкоголю може мати зворотний ефект для лібідо).
 4. Яблука.
 5. Пажитник (Гуньба сінна).[3]

Якщо говорити про популярні продукти, які історично використовувалися як афродизіаки для жінок, то це:

 • шоколад;
 • кава;
 • мед;
 • полуниця;
 • сирі устриці;
 • перець чилі;
 • пила пальмето;
 • інжир;
 • банани;
 • картопля.

Їхня ефективність не доведена, зате більшість з цього списку є майже на кожній кухні. Тому можна провести невелике власне дослідження :)

Але пам'ятайте, що найкращий афродизіак для жінок — це приємне спілкування та увага. А якщо між партнерами немає контакту та взаємного інтересу, то жодні «чарівні пігулки» не допоможуть.

Природні афродизіаки для чоловіків

Природні афродизіаки для чоловіків завжди були дуже популярні. Та й сьогодні чимало охочих зміцнити своє лібідо за допомогою певних продуктів, спецій чи харчових добавок, хоча більшість досліджень не підтвердила їхніх корисних властивостей.

Але не всі наукові пошуки провалилися. У ході досліджень 7 афродизіаків хоча б частково підтвердили своє горде звання.

 1. Солодкий коренеплід мака;
 2. Якірці сланкі, або Tribulus Terrestris;
 3. Гінко білоба;
 4. Червоний женьшень;
 5. Пажитник (Гуньба сінна);
 6. Фісташки;
 7. Шафран.[4]

Алкоголь також може діяти як афродизіак для двох. У невеликих кількостях він допомагає розслабитися та покращити на певний час настрій. Але завеликі дози алкоголю та його часте споживання можуть не лише знизити сексуальну функцію, але й призвести до таких сумних наслідків, як залежність і проблеми зі здоров'ям.

Отже, існує мало наукових доказів ефективності більшості природних афродизіаків. Звичайно, якщо дуже хочеться, можна спробувати. Особливо, якщо це полуниця з вершками та шоколадом, розділена з коханою людиною. Головне — не захоплюватися та залишити місце для основного десерту.

 

Джерела

[1] Do natural aphrodisiacs actually work? Brent A. Bauer, M.D. https://www.webmd.com/sex/features/aphrodisiacs-fact-or-fiction

[2] Aphrodisiacs: Fact or Fiction? By Elaine Magee, MPH, RD https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/sexual-health/expert-answers/natural-aphrodisiacs/faq-20058252

[3] 30 Foods and Herbs That May Boost Female Sex Drive. Medically reviewed by Janet Brito, Ph.D., LCSW, CST — Written by Jandra Sutton on August 29, 2019 https://www.healthline.com/health/sex-drive-foods-female#see-a-doctor

[4] 7 Aphrodisiac Foods That Boost Your Libido. Written by Alina Petre, MS, RD (NL) — Medically reviewed by Amy Richter, RD. https://www.healthline.com/nutrition/aphrodisiac-foods